بیماری آلزایمر و انواع دیگری از جنون

جنون٬ از دست دادن عملکردهای ذهنی مانند تفکر٬ حافظه و استدلال است که آنقدر جدی و شدید است که در عملکرد روزانه ی فرد تاثیر می گذارد. جنون خود به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود٬ بلکه بیشتر گروهی از علاﺋم است که به وسیله ی بیماری ها و شرایط مختلف به وجود می آید. علاﺋم گاهی می توانند شامل تغییراتی در شخصیت٬ خلق و خو و رفتار باشند. در برخی موارد٬ جنون می تواند درمان شود و بهبود پیدا کند زیرا علت آن قابل درمان است. مثالهای عواملی که باعث جنون می شوند شامل سوء مصرف مواد (مواد مخدر و الکل)٬ ترکیب داروها و عدم تعادل در هورمون ها و ویتامین ها می شود. در برخی موارد ممکن است به نظر برسد که فرد دچار جنون است درحالیکه افسردگی شدید می تواند باعث بوجود آمدن علاﺋم شود. این نوع جنون به عنوان جنون کاذب شناخته شده است و قابل درمان است. که در اکثر مواقع جنون واقعی قابل درمان نیست.

جنون زمانی پیشرفت می کند که قسمت هایی از مغز که به یادگیری٬ حافظه٬ تصمیم گیری و زبان مربوط است٬ به وسیله ی یک یا چند عفونت و بیماری مختلف تاثیر می پذیرد. یکی از رایج ترین علل جنون٬ بیماری آلزایمر است. اما نزدیک به 50 علت شناخته شده ی دیگر وجود دارد. بیشتر این علت ها ناشناخته هستند.

زیرا برخی از علل جنون می توانند تاحدودی درمان شوند و بهبود یابند. این خیلی مهم است که پزشکان در هنگام تشخیص٬ مطمئن باشند که شرایط قابل درمان را از قلم نینداخته اند. تعداد علت های قابل درمان جنون٬ حدود 20% است.

 

چه مواردی باعث جنون می شود؟

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند باعث جنون شود:

بیماری هایی که باعث از بین رفتن سلولهای مغز می شوند٬ مانند آلزایمر٬ پارکینسون و هانتینگتون.

بیماری هایی که رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهند٬ مانند ضربه که میتواند باعث سکته های نامنظم و مردن بافتهایی در نواحی گردش خون شود.

واکنش های سمی مانند مصرف بیش از اندازه ی الکل و مواد مخدر.

کمبود تغذیه مانند ویتامین ب-12 و کمبود فولات.

عفونت هایی که بر مغز و نخاع تاثیر می گذارد. مانند بیماری ایدز و کروتسفلد جاکوب.

٬ انباشته(Hydrocephaluse)انواع مشخصی از بیماری ازدیاد غیرعادی مایع

شدن مایع در مغز که می تواند از ناهنجاری ها٬ عفونت ها٬ جراحت و تومورهای مغزی پیشرفته ناشی شود.

جراحت سر٬ چه یک جراحت شدید سر و چه جراحت های کوچکتر سر که معمولا بر اثر مشت زنی بوجود می آید.

بیماری هایی به غیر از بیماری های مغزی مانند کلیه٬ کبد و بیماری های ریه تمامی شان می توانند منجر به آلزایمر شوند.

بیماری آلزایمر باعث بوجود آمدن 50% یا 60% جنونها و بیماری ها می شود. اما محققان دو بیماری عصبی که به اشتباه به عنوان آلزایمر تشخیص داده شده بودند و دو علت عمده ی جنون هستند را یافته اند:

.Lewy body & pick`s disease

 

چقدر جنون رایج است؟

جنون از بیماری سیستم روانی ناشی می شود٬ به ویژه بیماری آلزایمر خیلی سریع تر از انواع دیگر جنون افزایش پیدا می کند. برخی محققان معتقدند که بیش از نیمی از افراد بالای 80 سال٬ مبتلا به آلزایمر هستند. همچنین٬ افزایش انتشار بیماری ایدز که از عفونت اچ آی وی (HIV ) ناشی می شود٬ به پاسخ گویی به انتشار جنون در قرن اخیر٬ کمک می کند. اگرچه اختراع داروهای بهتر برای درمان اچ آی وی٬ باعث تنزل بیماری ایدز شده است.

 

چه کسانی به جنون مبتلا می شوند؟

جنون بیماری است که در اواخر عمر٬ گریبان گیر انسان می شود زیرا بیشتر گرایش به پیشرفت در افراد مسن دارد. در حدود 5% تا 8% از افراد بالای 65 سال مبتلا به گونه ای از جنون هستند. و این تعداد هر سال تعدادشان دو برابر می شود. این تخمین زده شده است که نیمی از مردم در سن 80 سالگی از جنون رنج می برند.

 

کدام جنون ها قابل درمان هستند؟

 • جنون مربوط به سوء مصرف مواد در مدت طولانی.
 • تومورهایی که می توانند برداشته شوند.
 • تومور محتوی خون خارج شده از رگهای خونی مغز بر اثر آسیب سر.
 • هیدروسفالی با فشار نرمال(normal-pressure hydrocephalus) .
 • اختلالات متابولیک مانند کمبود ویتامین ب-12.
 • از کار افتادن یا نقص غده درقی(Hypothyroidism) موقعیتی که در اثر  تیرویید غیرفعال به وجود می آید.
 • کم شدن قند در خون (Hypoglycemia)

 

علل غیرقابل درمان جنون چه مواردی هستند؟

 • بیماری آلزایمر
 • بیماری ای که در آن ناحیه هایی که بر اثر وقفه ی گردش خون در رگ٬ بافت های آن مرده باشد.
 • بیماری های مرتبط با پارکینسون
 • بیماری ایدز
 • کروتسفلد جاکوب (Creutzfeldt-jacob) ٬ یک بیماری کشنده است که سریع پیشرفت می کند و از جنون و منقبض شدن ماهیچه ها و تشنج تشکیل شده است.