چاقی و آلزایمر

سطوح بالای انسولین در ارتباط با آلزایمر

یک مطالعه ی جدید نشان می دهد که چاقی نیز باعث بیماری آلزایمر است. افراد مبتلا به دیابت بیشتر در خطر ابتلا به آلزایمر هستند. اما سند محکمی وجود دارد که افرادی که قبل از مبتلا شدن به دیابت٬ انسولین زیادی داشته اند٬ از همان موقع در خطر ابتلا به آلزایمر بوده اند.

هرقدر بدن انسان چاق می شود٬ نسبت به قند خون مقاوم تر می شود و اثرات انسولین کاهش می یابد. برای مقابله کردن با مقاومت انسولین٬ بدن انسولین بیشتری تولید می کند. اگر این چرخه ادامه پیدا کند٬ این چرخه ی مقاومت انسولین و تولید انسولین٬ به دیابت نوع دوم ختم می شود.

انسولین باعث ساخت آمیلویید می شود

انسولین بالا باعث متراکم شدن رگ های خونی می شود. بافت های متراکم شده سیگنال های اخطار می فرستند. این سیگنال ها اثرات مخرب تراکم بافت از بین می برند.

با توجه به تحقیقات سوزان کرفت٬ محقق دانشگاه واشنگت٬ و همکارانش، انسولین باعث متراکم شدن مغز نیز می شود. یکی از اثرات خطرناک متراکم شدن مغز به وسیله ی انسولین٬ افزایش میزان آمیلویید بتا است. آمیلویید بتا٬ پروتیینی است که ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی پلاک های چسبناکی است که باعث کند شدن مغز افراد مبتلا به آلزایمر می شود.

کرفت می گوید: مورد قابل توجه٬ میزان تاثیر چشم گیر بود. متراکم شدن می تواند یکی از نتایج  افزایش آمیلویید باشد٬ اما آیا می تواند محیطی به وجود آورد که آمیلویید آسان تر درست شود؟

متراکم شدن می تواند هم دلیل و هم نتیجه ی تولید آمیلویید باشد.

داوطلب شجاع

تیم کرفت 16 داوطلب شجاع را ثبت نام کردند. این زنان و مردان که 55 الی 81 ساله بودند٬ اجازه دادند که پزشک محقق در طول دو ساعت به آنها انسولین و قند تزریق کنند. این باعث می شد که قند خونشان در طول زمانی که نوع شبیهی از میزان انسولین بالا٬ که در افراد دارای مقاومت انسولین دیده شده بود٬ درست می شد٬ در وضعیت نرمال باقی بماند. داوطلبان اجازه دادند که محققان شیر نخاعی آنها را بگیرند تا بتوانند مایع نخاعی را آنالیز کنند.

همین افزایش مختصر میزان انسولین به موردی که کرفت آن را تاثیر قابل توجه می دانست٬ منجر شد.از متراکم شدن و ملتهب شدن آن جلوگیری کرد. مایع نخاعی میزان افزایش یافته از ترکیبی به نام  F-2 isoprostane را داشت. بیماران آلزایمر معمولاً میزان بالایی از  F-2 isoprostaneرا در مغز دارند. آمیلویید بتای مغز افزایش یافت.

به جز در مورد شیر نخاعی٬ بسیاری از آمریکایی ها در حال حاضر آزمایش یکسانی را متحمل می شوند و آنها این آزمایش را برای بیشتر از 2 ساعت انجام می دهند.

بسیاری از مردم به دلیل چاقی و عدم فعالیت و داشتن فاکتورهای خطر به صورت ژنتیکی٬ میزان انسولین بالایی دارند. دکتر گاندی٬ رﺋیس کمیته مشورتی پزشکی و علمی انجمن آلزایمر٬می گوید که این مسئله برای مغزشان مناسب نیست.

گاندی می گوید من فکر می کنم تقویت این ایده برای حفظ مغزتان عاقلانه است. کنترل کردن قند خون و وزن بدن و تمام مواردی که برای سلامت قلب مناسب است٬ برای جلوگیری از بیماری آلزایمر نیز مناسب است. پس دلایل بسیاری وجود دارد تا ما نسبت به تحت کنترل درآوردن این موارد٬ اهمال نکنیم.