استخوان‌درمانی (به انگلیسی: Osteopathy)‏

استخوان‌درمانی (به انگلیسی: Osteopathy)‏ یک روش پزشکی جایگزین آمریکایی است که در سدهٔ نوزدهم به‌وجود آمده‌است.

تأکید این روش بر نقش اسکلت بدن و ماهیچه‌ها در درمان بیماری‌ها است. استخوان‌درمان‌ها از دست‌های خود برای ماساژ چارچوب بدن برای ایجاد حرکت و عملکرد طبیعی استفاده می‌کنند. این روش بیشتر با درمان دردهای ماهیچه‌ها نظیر کمردرد و گردن‌درد ارتباط دارد.

استئوپاتی یکی از روشهای پزشکی کل‌نگر است که باور دارد تمامی دستگاه‌های بدن در پیوند با یکدیگر بوده و تغییری نامطلوب در یکی از بخش‌های بدن، عملکرد سایر دستگاه‌ها را به هم می‌ریزد.

اندرو تیلور استیل، پزشک آمریکایی و بنیان‌گذار استخوان‌درمانی، معتقد بود درمان بیماری‌ها تنها در بدنی متعادل امکان‌پذیر است و باید در کنار درمان دارویی و جراحی از تکنیک‌های ماساژدرمانی  و فشاردرمانی هم بهره جست. دانشگاه ملی‌ علوم پزشکی‌ (www.numss.com) و آکادمی ملی‌ استئوپتی (www.nationalacademyofosteopathy.com) رشته استئوپتی را در ایران درس میدهند.
تاریخچه

در سال۱۹۸۲،اندر تیلور استیل(۱۸۹۹-۱۸۲۸)روش استئوپاتی را در آمریکا در کوکس ویل اوهایو بنیان نهاد ایجاد کرد. او که به دلیل مشاهده اثرات جانبی بسیاری از داروهای تجویزی دلسرد گردیده بود،کشف کرد که با فشار برمفاصل خاصی از بدن می توان صدای تیلیکی (صدای جابجایی مفاصل) ایجاد کرد .این صدا نشان دهنده جا افتادن مناسب استخوان هایی است که قبلا جا به جا شده بودند .استیل به این باور رسید که این جا اندازی دوباره نه تنها مشکلات مفصلی مثل کمر درد و خشکی گردن را معالجه می کند ،بلکه کارایی موضعی سیستم گردش خون و سیستم عصبی به همه اعضای مختلف و مغز دسترسی دارند .استیل نتیجه گرفت که دستکاری های استئوپاتیک قادر است او را در معالجه بیماری هایی چون ذات الریه و اسهال کودکان نیز یاری دهد .دراستئوپاتی تاکید و توجه بیشتر به تصحیح وضعیت مفاصل و استخوانها یک نیاز اساسی برای حفظ سلامتی تلقی می شود.این شیوه بر روی قسمت های مختلف بدن بویژه مفاصل بین مهره ها از یک سو وارتباطات این مهره ها با جمجمه و لگن از سوی دیگر تاکید دارد.متخصصان استئوپاتی در اصل به رشته ی خود به عنوان روشی که جایگزین پزشکی متعارف باشد نمی نگرند بلکه آن را همراه یا مکمل آن تلقی می کنند. در حال حاضر در تمام ایالات متحده آمریکا متخصصان استئوپاتی اجازه کار یافته اند و دانشجویانی در این رشته مشغول تحصیل هستند و بعد به عنوانD.O مشغول به کار می شوند .همان درس ها وکارآموزی های بالینی را انجام می دهندکه دانشجویان پزشکی عادی پزشکی مشغول آن هستند تنها تفاوتی که آنها با یکدیگر دارند در این است که دانشجویان رشته ی استئوپاتی یک سری آموزش و کار آموزی های اضافی را در زمینه اختلالات دستگاه عضلانی واستخوانی انجام می دهند .در شرایط کنونی حدود ۳۵۰۰۰استئوپات در آمریکا مشغول کار هستند که هر ساله تعداد زیادی بیمار را درمان می کنند . درسال ۱۹۸۹مقاله ای درمجله تایمز فاش کرد که (جف کیپس)قهرمان پرتاب وزنه به مدت دوازده سال از خدمات یک استئوپات بهره می گرفته .